Energetyka wiatrowa jest najdynamiczniej rozwijającym się w Polsce sektorem otrzymywania energii z alternatywnych źródeł. Krajowy Plan Działania zakłada, że do 2020 roku coroczna liczba instalacji wśród indywidualnych użytkowników wzrośnie 100-krotnie. Jakie korzyści przynoszą gospodarstwom domowym małe elektrownie wiatrowe?
Już teraz małe elektrownie wiatrowe dostarczają co roku średnio 500 kW energii, wspomagając funkcjonowanie gospodarstw domowych. Rosnące zapotrzebowanie na surowce energetyczne oraz wyczerpywanie się ich konwencjonalnych źródeł przyczynia się do upowszechniania alternatywnych rozwiązań. Zamontowana w gospodarstwie domowym turbina wiatrowa pozwala na ekologiczne pozyskiwanie energii przez cały rok.
Na małą, domową elektrownię wiatrową składa się umieszczona na maszcie gondola z ruchomym wirnikiem. Najważniejszym elementem instalacji jest silnik wiatrowy, czyli w praktyce wirnik z łopatkami śmigła. Generalny mechanizm funkcjonowania turbiny wiatrowej polega na wykorzystaniu energii kinetycznej wiatru do napędzania ruchu obrotowego wirnika. Wytworzona w ten sposób energia mechaniczna jest następnie przekształcana przez generator na energię elektryczną.
- Ważnym elementem instalacji wiatrowej jest kontroler ładowania. Urządzenie monitoruje stan naładowania gromadzącego energię elektryczną akumulatora. W razie nadmiernego rozkręcenia turbiny wywołanego zbyt silnymi wiatrami (powyżej 25 m/s), kontroler wykrywa pełne naładowanie akumulatora, po czym następuje wyhamowanie łopat śmigła. Kontroler pełni również funkcję stabilizatora napięcia, zamieniając prąd z generatora na prąd o stałej charakterystyce – wyjaśnia Konrad Staniszewski z Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki, dostarczającego m.in. inteligentne rozwiązania elektroniczne dla domu.
Wytworzona przez elektrownię wiatrową moc zależy od szeregu czynników: wysokości masztu, pojemności akumulatorów, pory roku czy ukształtowania terenu. Jednak kluczowym wyznacznikiem decydującym o wyborze odpowiedniej instalacji jest przeciętna siła wiatru i ilość dni wietrznych występujących na danym obszarze. Odpowiednio dobrana turbina wiatrowa wspomoże instalację elektryczną i będzie darmowym źródłem zasilania domku letniskowego, oświetlenia bądź innego sprzętu.
- Na naszą szerokość geograficzną przypada ponad 250 dni wietrznych w roku o średniej prędkości powietrza wynoszącej 3-5 m/s. Takie warunki atmosferyczne można skutecznie wykorzystać do alternatywnego pozyskiwania energii. Najefektywniejsze urządzenia np. turbina S-600, działają w dwóch trybach pracy. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne spożytkowanie warunków wietrznych. Niska prędkość startowa, czyli praca w systemie 12 V zapewnia uzyskanie energii przy słabym pędzie powietrza, wynoszącym już 3 m/s. Z kolei system 24 V najlepiej spisze się przy większej szybkości wiatru – tłumaczy Konrad Staniszewski .
Możliwość integracji turbiny wiatrowej z inną metodą alternatywnego pozyskiwania energii np. z ogniwami fotowoltaicznymi pozwala na podwyższenie wydajności energetycznej.
Coraz powszechniejsze wykorzystanie turbin wiatrowych przez polskie gospodarstwa domowe to kwestia czasu. Korzystne warunki atmosferyczne i możliwość poboru darmowej energii praktycznie przez cały rok przyczyniają się do wzrostu zainteresowania energetyką wiatrową.
Natalia Żalińska
Centrum Sprzedaży Elektroniki i Elektrotechniki (CSEiE ) to jeden z czołowych dystrybutorów w zakresie sprzedaży nowoczesnych rozwiązań umożliwiających oszczędność energii. Oferta specjalistycznego sklepu obejmuje m.in. osprzęt odgromowy, aparaturę modułową, artykuły bhp, osprzęt instalacyjny, kable i inne. W trosce o dobro klientów i wysoką jakość świadczonych usług firma CSEiE zapewnia profesjonalne doradztwo w zakresie elektrotechniki, energetyki i teletechniki. Dzięki temu zarówno zakup typowych, jak również specyficznych, trudno dostępnych produktów, odbywa się bezproblemowo. Misja i potencjał firmy CSEiE to umiejętność odkrywania i wspierania kreatywnych ludzi, innowacyjnych projektów i przyszłościowych idei.
Link do strony artykułu: https://czta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/powiew-zmian-energetyka-wiatrowa-w-gospodarstwach-domowych